Ruszający się ząb u dzieci i dorosłych – przyczyny

Czy zauważyłeś, że Twój ząb lub ząb Twojego dziecka zaczął się ruszać?

To pytanie, które często pojawia się w gabinecie stomatologicznym. Jako stomatolog w Piotrkowie Trybunalskim, chciałbym przybliżyć Wam przyczyny i metody leczenia tego zjawiska, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

U dzieci ruszający się ząb często jest zjawiskiem naturalnym, związanym z fizjologiczną wymianą zębów mlecznych na stałe. Proces ten jest spowodowany resorpcją korzeni zębów mlecznych, a zęby stałe, wyrzynając się, mogą powodować ich rozechwianie. Jednak nie każdy ruszający się ząb mleczny powinien zostać zignorowany. Zbyt długie zatrzymanie się zęba mlecznego w dziąśle może utrudniać prawidłowe wyrzynanie się zębów stałych. W takiej sytuacji, po dokładnym badaniu radiologicznym, stomatolog w Piotrkowie Trybunalskim może zdecydować o konieczności usunięcia takiego zęba.

W przypadku dorosłych, przyczyny rozechwiania zębów są zazwyczaj poważniejsze i mogą obejmować urazy, choroby przyzębia, stany zapalne tkanki twardych zęba, a nawet przeciążenie zęba, znane jako zgryz urazowy. Niezależnie od przyczyny, szybka wizyta u stomatologa jest kluczowa. W naszym gabinecie w Piotrkowie Trybunalskim wykonujemy dokładną diagnostykę radiologiczną, aby dobrać najodpowiedniejszą metodę leczenia.

Metody, które możemy zastosować

to między innymi specjalistyczne szyny stabilizujące ząb, materiały kompozytowe łączące zęby, a w bardziej skomplikowanych przypadkach stałe uzupełnienia protetyczne, takie jak korony zblokowane.

Pamiętajcie, że ruszający się ząb to sygnał, który nie powinien być ignorowany, niezależnie od wieku. Jeśli doświadczasz tego problemu, nie zwlekaj z wizytą u stomatologa w Piotrkowie Trybunalskim. Nasz zespół jest tutaj, aby pomóc Ci zadbać o zdrowie Twoich zębów i zapewnić Ci spokój ducha.