Korony zębowe – wskazania, rodzaje

W naszym gabinecie stomatologicznym w Piotrkowie Trybunalskim

często spotykamy się z pacjentami, którzy zmagają się z problemem zniszczonego zęba. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele – od urazu, przez próchnicę, aż po anomalie anatomiczne. Często też pacjenci szukają rozwiązań, które poprawią estetykę ich uśmiechu. W takich przypadkach rozwiązaniem może być sztuczna korona zęba, która jest rodzajem uzupełnienia protetycznego pozwalającym na odtworzenie funkcjonalności i estetyki zęba.

Korona zęba to swoista „nakładka”, którą przytwierdza się do specjalnie przygotowanego, oszlifowanego zęba. Może być ona stosowana zarówno jako uzupełnienie tymczasowe, chroniące ząb pomiędzy wizytami u stomatologa, jak i jako rozwiązanie ostateczne. W naszym gabinecie w Piotrkowie Trybunalskim korzystamy z różnych typów koron, zależnie od potrzeb i możliwości naszych pacjentów.

Rodzaje koron zębowych:

  • Korony metalowe są cenione za swoją trwałość i niską cenę, jednak ich wygląd może odbiegać od naturalnego.
  • Korony porcelanowe i pełnoceramiczne oferują doskonałą estetykę dzięki swojej przezierności, która imituje naturalne szkliwo.
  • Korony cyrkonowe wyróżniają się wysoką trwałością oraz dobrą estetyką, a także właściwościami termoizolacyjnymi.
  • Korony łączone (porcelanowe na podbudowie cyrkonowej lub metalowej) łączą w sobie zalety użytych materiałów, oferując trwałość i naturalny wygląd.

Każdy rodzaj korony ma swoje wskazania oraz potencjalne ograniczenia, dlatego w naszym gabinecie w Piotrkowie Trybunalskim zawsze dokładnie omawiamy z pacjentem dostępne opcje, aby wybrać najlepsze rozwiązanie.

Proces okoronowania zębów:

  1. Rozpoczyna się od konsultacji i ewentualnej diagnostyki radiologicznej.
  2. Następnie przeprowadzamy preparację, czyli szlifowanie zęba, co może odbywać się pod znieczuleniem miejscowym lub w sedacji.
  3. Pobieramy wyciski, na podstawie których pracownia protetyczna wykonuje korony.
  4. Dokonujemy doboru koloru i ustalamy wysokość zwarcia.
  5. Zakładamy korony tymczasowe, a po ich wykonaniu – docelowe korony, które są osadzane na specjalistycznym cemencie.

Trwałość koron zębów zależy od wielu czynników, w tym od codziennej higieny jamy ustnej, nawyków żywieniowych pacjenta oraz regularności wizyt kontrolnych. Zadbane korony mogą służyć nam przez wiele lat, nawet do 20 lat.

Jeśli zastanawiasz się nad poprawą funkcjonalności lub estetyki Twojego uśmiechu, nasz gabinet w Piotrkowie Trybunalskim oferuje szeroki zakres usług z dziedziny protetyki, implantów zębów oraz stomatologii estetycznej. Zapraszamy do kontaktu i umówienia się na wizytę, abyśmy mogli pomóc Ci cieszyć się pięknym uśmiechem każdego dnia.