Zęby a ciąża: kluczowe informacje dla przyszłych mam

Ciąża to czas, gdy kobieta powinna zwracać szczególną uwagę na swoje zdrowie, w tym na zdrowie jamy ustnej. Oto kilka kluczowych informacji dotyczących zębów i ciąży

które każda przyszła mama powinna znać:

  1. Zmiany hormonalne wpływają na zdrowie jamy ustnej: Wysoki poziom hormonów, takich jak estrogen i progesteron, może zwiększać ryzyko wystąpienia problemów z dziąsłami, takich jak zapalenie dziąseł.
  2. Ryzyko próchnicy wzrasta: Zmiany w diecie, częstsze podjadanie i wymioty mogą zwiększać ryzyko próchnicy. Kwas żołądkowy, który dostaje się do ust podczas wymiotów, może osłabiać szkliwo zębów.
  3. Regularne wizyty u dentysty są ważne: Niektóre zabiegi dentystyczne są najlepiej wykonywane w drugim trymestrze ciąży. Regularne kontrole pozwalają na wczesne wykrywanie i leczenie problemów.
  4. Dobre praktyki higieniczne są kluczowe: Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie pastą zawierającą fluor oraz codzienne używanie nici dentystycznych mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej.
  5. Zdrowa dieta wspiera zdrowie jamy ustnej: Dieta bogata w składniki odżywcze, takie jak wapń, witamina D i fosfor, wspiera zdrowie zębów i dziąseł.
  6. Uważaj na suchość w ustach: Ciąża może zwiększać ryzyko suchości w ustach, co sprzyja rozwojowi próchnicy. Pij dużo wody i stosuj gumy do żucia bez cukru, aby stymulować produkcję śliny.
  7. Zapobieganie erupcji szkliwa: W przypadku problemów z wymiotami, zamiast natychmiastowego szczotkowania, spłucz usta wodą lub roztworem z wody i sody oczyszczonej, aby zneutralizować kwas, a następnie poczekaj chwilę przed szczotkowaniem.

Zachowanie tych zasad pomoże przyszłym mamom zadbać o zdrowie swoich zębów i ogólne dobrostan w czasie ciąży.