Najczęstsze problemy z zębami podczas ciąży

Podczas ciąży kobiety mogą doświadczać różnych problemów z zębami i jamą ustną, które wynikają głównie z hormonalnych zmian w organizmie. Oto najczęstsze z nich:

  1. Choroby Dziąseł: Hormonalne zmiany w ciąży mogą prowadzić do zwiększenia ryzyka zapalenia dziąseł, znane jako gingiwitis ciążowa. Objawia się to zaczerwienieniem, obrzękiem, a czasami krwawieniem dziąseł, szczególnie podczas szczotkowania zębów.
  2. Próchnica Zębów: Zmiany w diecie, zwiększona skłonność do podjadania, a także wymioty, które mogą występować w ciąży, mogą zwiększać ryzyko próchnicy. Kwas żołądkowy, który dostaje się do ust podczas wymiotów, może również uszkadzać szkliwo zębów.
  3. Erozja Szkliwa: Jak wspomniano, wymioty mogą prowadzić do erozji szkliwa zębów ze względu na kwas żołądkowy.
  4. Zmiany w Gęstości Kości: Ciąża może wpływać na gęstość kości, w tym kości szczęk, co może wpływać na zdrowie zębów.
  5. Zapalenie Miazgi Zęba: Jest to stan zapalny miazgi zęba, który może powodować ból i dyskomfort. Może być bardziej prawdopodobne w ciąży ze względu na zmiany w przepływie krwi i reakcjach immunologicznych.
  6. Suchość w Ustach: Wzrost poziomu hormonów może również przyczyniać się do suchości w ustach, co zwiększa ryzyko próchnicy i chorób dziąseł.
  7. Torbiele Dziąseł: W niektórych przypadkach ciąża może sprzyjać tworzeniu się tzw. torbieli ciążowych w dziąsłach, które są niewielkimi, nieszkodliwymi guzkami, powstającymi zwykle w wyniku zablokowania przewodów ślinowych.

Dla zachowania zdrowia jamy ustnej

w czasie ciąży, ważne jest przestrzeganie dobrych praktyk higienicznych, zdrowa dieta oraz regularne wizyty u dentysty.