Jak ciąża wpływa na zdrowie jamy ustnej i zębów?

Ciąża ma znaczący wpływ na zdrowie jamy ustnej i zębów

głównie z powodu zmian hormonalnych, które mają miejsce w tym okresie. Oto główne aspekty, na które warto zwrócić uwagę:

  1. Zapalenie Dziąseł: Podczas ciąży zwiększa się ryzyko wystąpienia zapalenia dziąseł, znane również jako gingiwitis ciążowa. Jest to stan, w którym dziąsła stają się czerwone, spuchnięte i mogą krwawić podczas szczotkowania. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi, które wpływają na reakcję dziąseł na obecność płytki nazębnej.
  2. Próchnica Zębów: Hormonalne zmiany, zmiany w diecie i nawykach żywieniowych, a także wymioty mogą zwiększać ryzyko próchnicy. Kwas żołądkowy, który dostaje się do ust podczas wymiotów, może uszkadzać szkliwo zębów, czyniąc je bardziej podatnymi na próchnicę.
  3. Erozja Szkliwa: Erozja szkliwa jest częstym problemem u kobiet cierpiących na poranne nudności i wymioty. Kwas żołądkowy może powodować osłabienie i zużycie szkliwa.
  4. Zmiany w Gęstości Kości: Ciąża może wpłynąć na gęstość kości, w tym kości szczęki, co teoretycznie może wpływać na zdrowie zębów, chociaż potrzebne są dalsze badania w tej dziedzinie.
  5. Suchość w Ustach: Zwiększony poziom hormonów może prowadzić do suchości w ustach, co sprzyja rozwojowi próchnicy, ponieważ ślina odgrywa ważną rolę w neutralizowaniu kwasów w jamie ustnej i remineralizacji szkliwa.
  6. Zwiększone Krwawienie z Dziąseł: Zmiany w przepływie krwi w czasie ciąży mogą powodować, że dziąsła są bardziej podatne na krwawienie.
  7. Torbiele Dziąseł: W niektórych przypadkach mogą pojawić się tzw. torbiele ciążowe – niewielkie, zwykle nieszkodliwe guzki na dziąsłach, które mogą wynikać ze zwiększonego przepływu krwi w tej okolicy.

Aby zaradzić tym problemom, przyszłe mamy powinny szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, regularnie odwiedzać dentystę

a także utrzymywać zbilansowaną dietę bogatą w składniki odżywcze wspierające zdrowie zębów i dziąseł.