Leczenie kanałowe w Agdent – Stomatolog Piotrków Trybunalski

Często zdarza się, że nieleczona próchnica prowadzi do znacznego uszkodzenia zęba. W takich przypadkach konieczne może być leczenie kanałowe, które pozwala uratować ząb i uniknąć jego ekstrakcji. Warto poznać szczegóły tego procesu oraz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie jamy ustnej, aby uniknąć poważnych problemów stomatologicznych.

Etapy leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe to proces wieloetapowy, wymagający precyzji i doświadczenia ze strony stomatologa. Na początek stomatolog z gabinetu Agdent w Piotrkowie Trybunalskim dokładnie diagnozuje stan zęba i ocenia, czy leczenie kanałowe jest konieczne. Jeśli tak, przystępuje do opracowania planu leczenia. Pierwszym etapem jest usunięcie próchnicy i otwarcie komory zęba, aby uzyskać dostęp do kanałów korzeniowych. Następnie stomatolog usuwa zainfekowaną lub martwą miazgę, czyli tkankę łączną wypełniającą wnętrze zęba.

Rozszerzanie i odkażanie kanałów

Po usunięciu miazgi stomatolog przystępuje do rozszerzania kanałów korzeniowych za pomocą specjalnych narzędzi. Jest to niezbędne, aby dokładnie oczyścić kanały z pozostałości miazgi i bakterii. Następnie przeprowadza się odkażanie kanałów, co pozwala na zlikwidowanie wszelkich drobnoustrojów mogących prowadzić do powstania zakażenia. W tym celu stosuje się różne środki antybakteryjne oraz płyny do płukania kanałów.

Wypełnianie kanałów i odbudowa zęba

Kiedy kanały są już odpowiednio rozszerzone i oczyszczone, stomatolog  wypełnia je specjalnym materiałem, który zapobiega ponownemu zakażeniu. Najczęściej stosowanym materiałem jest gutaperka – elastyczna substancja, która dobrze dostosowuje się do kształtu kanału. Po wypełnieniu kanałów następuje odbudowa zęba, która może obejmować nałożenie plomby lub wykonanie korony protetycznej. Wszystko zależy od stopnia uszkodzenia zęba i potrzeb pacjenta.

Jak dbać o zdrowie jamy ustnej?

Aby uniknąć powtórnych problemów ze zdrowiem jamy ustnej, warto zadbać o odpowiednią higienę i regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Należy pamiętać o codziennym szczotkowaniu zębów, używaniu nici dentystycznej oraz płukaniu jamy ustnej środkami antybakteryjnymi. Ponadto warto zwrócić uwagę na dietę i unikać spożywania nadmiernej ilości słodyczy oraz kwasów, które sprzyjają rozwojowi próchnicy. Regularne kontrole u stomatologa pozwolą na wczesne wykrycie ewentualnych problemów i podjęcie odpowiedniego leczenia.

W Agdent, nasz stomatolog w Piotrkowie Trybunalskim, Agnieszka Kozioł, zapewnia kompleksowe leczenie kanałowe oraz profesjonalne porady dotyczące dbania o zdrowie jamy ustnej. Zapraszamy mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego i okolic do skorzystania z naszych usług i zadbania o swoje zęby z pomocą doświadczonego stomatologa w Piotrkowie Trybunalskim.