Kiedy należy udać się z dzieckiem pierwszy raz do stomatologa w Piotrkowie Trybunalskim?

Wizyta z dzieckiem u dentysty w Piotrkowie Trybunalskim jest nieunikniona, dlatego warto wiedzieć jak odpowiednio się do niej przygotować. Wiele maluchów boi się stomatologia i nawet krótki pobyt w gabinecie staje się traumatycznym przeżyciem. By uniknąć niepotrzebnego strachu i płaczu, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

W jakim wieku pierwszy raz udać się do dentysty?

Wiele rodziców odwleka pierwszą wizytę u stomatologa, aby jak najdłużej unikać strachu i paniki swojego dziecka. Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów. By przyzwyczaić malucha do dentysty, najlepiej jest rozpocząć wizyty już w momencie pojawienia się większej ilości zębów. Pierwsze wizyty nie powinny wiązać się z leczeniem, a wyłącznie przeglądem. Podstawowa zasada: nic na siłę! Jeżeli dziecko nie chce otworzyć buzi podczas pierwszego badania stomatologicznego, wystarczy, że posiedzi chwilę na fotelu i oswoi się z nową sytuacją.

Właściwy wybór stomatologa dziecięcego w Piotrkowie Trybunalskim

Stomatolodzy dziecięcy nie tylko powinni posiadać szeroką wiedzę w zakresie leczenia zębów u dzieci, ale również mieć właściwe podejście pedagogiczne. Istnieją w Polsce gabinety, w których lekarze mają tak dobre podejście do maluchów, że są w stanie przekonać dziecko, aby usiadło na fotelu i pozwoliło na przegląd już w chwilę po przekroczeniu progu gabinetu. Jednym z polecanych gabinetów zajmujących się stomatologią dziecięcą jest Agdent w Piotrkowie Trybunalskim. Na pierwszej wizycie stomatolog powinien na podstawie zachowania dziecka ustalić cały plan przeglądów i leczenia zębów.

Szczera rozmowa z dzieckiem

Jest to najważniejsza zasada, podczas rozpoczynania przygody z leczeniem zębów. Im dziecko starsze, tym właściwe nastawienie psychiczne jest bardziej potrzebne. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy rodzice unikali wizyty u dentysty tak długo, że od razu jest wymagane leczenie. Kiedy pojawia się ból zęba i dziecko cierpi, niekiedy nie ma czasu na powolne przyzwyczajanie się do zabiegów.

Co należy wyjaśnić dziecku przed pierwszą wizytą u stomatologa w Piotrkowie Trybunalskim? 

Przede wszystkim trzeba na spokojnie wytłumaczyć, że stomatolog nie robi krzywdy, a jedynie pomaga zadbać o zęby i chroni przed pojawieniem się próchnicy. Ważne jest, aby używać tylko słów i zwrotów, które są w pełni zrozumiałe dla dziecka. Maluch powinien traktować wizytę u dentysty jako czynność rutynową lub przygodę. Należy przypilnować, żeby nikt nie zbudował w malcu poczucia strachu przed stomatologiem, co często zdarza się w przypadku młodszego rodzeństwa. Starsze dzieci czasami celowo straszą młodsze, wywołując w nich niepotrzebne lęki i fobie.