Kortykotomia- jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu?

W stomatologii wykonuje się szereg różnych zabiegów, które mają na celu leczenie zębów pacjenta, tkanek przyzębia, korektę występujących wad zgryzu lub też przeciwdziałanie ich powstawaniu. Dwoma ostatnimi zagadnieniami zajmuje się ortodoncja, która jest jedną z gałęzi nauk stomatologicznych. Kortykotomia to zabieg chirurgiczny wykonywany w gabinecie stomatologicznym. Pozwala na skrócenie czasu leczenia ortodontycznego nawet o połowę. W jakich przypadkach ortodonta kieruje pacjenta na jego wykonanie?

Kortykotomia – co to za zabieg?

Kortykotomia jest zabiegiem chirurgicznym, który wykonuje się przede wszystkim u osób dorosłych, które mają w pełni wykształcone kości szczęki i żuchwy. Polega on na wykonaniu pionowych nacięć blaszki kostnej między korzeniami zębów i poziomych nacięć ponad nimi. Głównym celem kortykotomii jest przełamanie integralności zewnętrznej blaszki kostnej co zmniejsza opory i ułatwia przemieszczanie zębów. Zabieg zdecydowanie zmniejsza ryzyko odsłonięcia szyjek zębowych i zapewnia stabilność efektu leczenia po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Kortykotomia może być częściowa, co znaczy, że przeprowadza się ją na wybranym odcinku, jak i pełna – obejmująca cały łuk zębowy.

W jakim celu stosuje się kortykotomię?

Jak informuje specjalista z Centrum Agdent w Piotrkowie Trybunalskim – kortykotomię wykonuje się w wielu różnych celach. Przede wszystkim znacznie ułatwia leczenie ortodontyczne, szczególne u pacjentów dorosłych i przyczynia się do skrócenia czasu jego trwania. Kortykotomia może zostać wykonana przez chirurga aby wspomóc ortodontę przy poszerzaniu łuku zębowego, zamykaniu przestrzeni międzyzębowych i leczeniu rotacji, intruzji oraz ekstruzji. Zabieg można wykonać albo tuż przed albo już po założeniu aparatu na zęby.

Jakie zalecenia obowiązują po przeprowadzeniu zabiegu?

Kortykotomia jest inwazyjnym zabiegiem, dlatego po jego przeprowadzeniu, należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza. Przez 30 minut po wykonaniu zabiegu , pacjent powinien delikatnie przygryzać opatrunek. Po kortykotomii bardzo prawdopodobne jest wystąpienie dolegliwości bólowych, dlatego dobrze jest przyjmować doustne środki przeciwbólowe wskazane przez stomatologa. W pierwszych dniach po zabiegu normalną sytuacją jest utrzymujący się obrzęk. Aby go zminimalizować należy stosować zimne okłady przykładane zewnątrzustnie. Jeżeli pojawi się szczękościsk, nie należy się tym martwić, powinien stopniowo ustępować w kolejnych dniach po zabiegu. W pierwszych dobach po kortykotomii należy powstrzymać się od palenia tytoniu oraz od przyjmowania gorących napojów i pokarmów. Obowiązuje dieta miękka a posiłki powinny być dzielone na mniejsze porcje, natomiast płynów nie wolno przyjmować przez słomkę. W celu zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej należy stosować płyny do płukania zawierające np. chlorheksydynę